میخواهید حساب ایجاد کنید؟

ایجاد حساب
اقدامات سیتی سنتر در رابطه با Covid-19
031-5001 ساعات کار دسترسی

تصفیه خانه اصفهان سیتی سنتر با ظرفیت تصفیه دو میلیون لیتر آب در شبانه روز
تصفیه خانه اصفهان سیتی سنتر با ظرفیت تصفیه دو میلیون لیتر آب در شبانه روز
01/02/10

تصفیه خانه مرکزی اصفهان سیتی سنتر با ظرفیت تصفیه دو میلیون لیتر آب در شبانه روزبه گزارش روابط عمومی مجموعه اصفهان سیتی سنتر، علی اعتصام ، مدیر تاسیسات مکانیکی و مسئول تصفیه خانه مرکزی مجموعه اصفهان سیتی سنتر، پیرامون ظرفیت تصفیه خانه این مجموعه می گوید: ما در این پروژه باتوجه به افزایش ظرفیت تصفیه خانه با افزودن دوخط تصفیه با فناوری به روز، امکان تصفیه فاضلاب ورودی تا 2 میلیون لیتر در شبانه روز را فراهم نموده ایم که می تواند علاوه برفاضلاب مجموعه سیتی سنترکه شامل سرویس های بهداشتی، واحد های رستورانی و کافی شاپی است، فاضلاب شهرک مسکونی و ایستگاه راه آهن را نیز تصفیه نماید.

اعتصام با اشاره به این موضوع که ظرفیت ابتدایی تصفیه خانه در سال 1391 (هنگام آغاز فعالیت مجموعه) 200 متر مکعب در شبانه روز بود، اضافه می کند: با گذشت زمان و پس از دوسال از فعالیت سیتی سنتر، باتوجه به فعال شدن بخش های جدید مجموعه، 200 متر مکعب دیگر به این حجم تصفیه اضافه شد. او ادامه می دهد: سال 95 نیز با توجه به افزایش ظرفیت مجدد به سبب تکمیل بخش های دیگر پروژه و بالطبع حضور بیشتر مراجعین در سیتی سنتر،  400 متر مکعب دیگر نیز به این ظرفیت تصفیه فاضلاب افزودیم و بالاخره در سال گذشته و با توجه به اینکه علاوه بر تکمیل فازهای مختلف پروژه، مراحل پایانی کار ساخت برج ها و هتل را شاهد هستیم، پس از بررسی های انجام شده یک پکیج 1200 متر مکعبی به ظرفیت تصفیه خانه افزوده شد و بدین ترتیب، ظرفیت تصفیه پساب به 2000 متر مکعب (2 میلیون لیتر) در شبانه روز افزایش یافت.مسئول تصفیه خانه مرکزی اصفهان سیتی سنتر با بیان اینکه فاضلاب رستوران ها پس از گذشت چند مرحله چربی زدایی به همراه فاضلاب بهداشتی وارد چرخه تصفیه می شود می گوید: عملیات تصفیه فاضلاب ورودی به تصفیه خانه مجموعه از طریق فرآیند بیولوژیکی و توسط ریزجاندارهای فعال آغاز می شود. وی ادامه می دهد: خروجی این مرحله از تصفیه، کاملا مناسب و دارای استانداردهای لازم برای مصارف فضای سبز و کشاورزی است. پس از طی مرحله نخست تصفیه، آب تولیدی به موتورخانه مجموعه ارسال شده و وارد سیکل تصفیه کامل می شود که در بر گیرنده عبور از فیلتر های شنی و کربنی برای حذف مواد معلق، کدورت، رنگ و بو می باشد.علی اعتصام اضافه می کند: پس از مرحله فیلتراسیون، آب وارد سیستم UF شده که در این جا مواد کلوئیدی، باکتری ها و ویروس ها توسط این دستگاه حذف می شوند. وی ادامه می دهد: خروجی این مرحله جهت تغذیه و پرکردن مخزن فلاش تانک های سرویس های بهداشتی مجموعه مورد استفاده قرار گرفته و جایگزین آب شهری می گردد. اگرچه هزینه ثابت (سرمایه گذاری) و جاری (بهره برداری) جهت بازیافت آب از طریق تصفیه بسیار بیشتر از هزینه استفاده از آب شرب شهری است، لیکن استفاده از آب بازیافتی حاصل از تصفیه، از ابتدای فعالیت مجموعه تاکنون در دستور کار پروژه سیتی سنتر و شرکت پرستیژلند ایران قرار داشته است.

مسئول تصفیه خانه مرکزی اصفهان سیتی سنتر مرحله نهایی تصفیه را گندزدایی با استفاده از اشعه ماورای بنفش (UV) و سپس تصفیه به روش اسمز معکوس (RO) بیان می کند و می گوید: در قسمت پایانی تصفیه فاضلاب، آب تولیدی، نسبتا خالص بوده و قابلیت استفاده در سیستم های سرمایشی و گرمایشی مجموعه را پیدا می کند. بدین ترتیب، آب مصارف فضای سبز مجموعه راه آهن، مجموعه اصفهان سیتی سنتر (و در آینده برج های اداری و مسکونی و هتل) و نیز آب مصرفی فلاش تانک های سرویس های بهداشتی و همچنین آب صنعتی مورد نیاز مجموعه، صرفا از آب حاصله از تصفیه پساب تامین می شود.لازم بذکر است به گفته علی اعتصام بهره گیری از این فناوری تصفیه فاضلاب با این ظرفیت مورد استفاده در تصفیه خانه سیتی سنتر اصفهان، در نوع خود در کشور بی نظیر است.